top of page

סדנא חווייתית לאנשי ונשות מקצועות הסיוע

טיפול ממוקד חמלה (CFT) וחמלה עצמית

עם גבו וייס ונורית ירמיה

 
(CFT)_~1.PNG

 

היכרות עם הטיפול ממוקד חמלה (CFT)

יסודות רעיוניים, מודלים מרכזיים, טכניקות ותרגול חווייתי

סדנת-ריטריט חווייתית להעמקה בחמלה העצמית דרך הגוף והתנועה

למטפלים ואנשי סיוע וחינוך ממגוון מקצועות

 

עם פרופ' נורית ירמיה וגבו וייס

 

ימים רביעי עד שישי,  24, 25, 26 ליולי 2024

בן השעות 10:00 – 15:30 (18 שעות אקדמיות)

במתחם סדנאות "החורשה" בקיבוץ נצר סירני (חניה בחינם ובשפע)

 

 

במילותיו של פול גילברט, "במצב הנוכחי של החברה האנושית, חמלה היא הברירה היחידה שעומדת ברשותנו". במרחב הטיפולי, גם אם כולנו מרגישים ומרגישות כישויות חומלות, קיים בלבול רב בנוגע למה היא באמת חמלה, כיצד מפתחים חמלה, וכיצד היא עוזרת לנו במצבים של קושי. מטרת הסדנא שלנו הנה לעשות סדר בשלושת שאלות אלו, ולפתח הן תובנות אישיות והן כלים יישומיים עבור אנשי טיפול ממגוון מקצועות הסיוע. בסדנא ננוע בין המשגות, ופיתוח הידע, בין התנסויות חווייתיות אשר יהיו ממוקדות במשולש מיינד-גוף ותנועה-רגש, ובין חיבור למרחב הטיפולי והיישומי. אנו שמחים ונרגשים על ההזדמנות ללמוד ולתרגל יחד אתכם את החיבור של המרחבים המרתקים של עולם המיינדפולנס, החמלה והבודותרפיה.

 

כל מפגש יכלול למידה רעיונית, שיח ותרגול חווייתי בקבוצות קטנות ובמליאה ודוגמאות מהעולם הטיפולי של המשתתפים והמנחים.

 

מפגש ראשון:

מיינד מוסח הוא מיינד לא מאושר! 

במפגש הראשון נשוחח על השורשים הבודהיסטיים למיינדפולנס, נחקור את ההגדרות המסורתיות והעכשוויות למיינדפולנס ולחיבור של גוף ותודעה תוך כדי התייחסות לקשיבות ולוויסות של תחושות, רגשות ומחשבות. נלמד את ההמשגות לחמלה וכיצד היא שונה ממצוקה אמפטית, הזדהות ורחמים. נכיר את איכויות החמלה, את המודל המערכות לוויסות רגשי (מודל המעגלים) של פול גילברט. נלמד את תרומתה של קריסטין נף בהבנת החמלה בפסיכולוגיה במערבית, ואת מודל התפתחות החמלה של הבודותרפיה.

מפגש שני:

נעמיק בפסיכולוגיה הזן בודהיסטית, ובתרומתה למרחבי הטיפול והסיוע במצוקה רגשית ונפשית. נכיר ונתנסה בתרגולים המרכזיים של ה- CFT: פיתוח דמות חומלת, פיתוח העצמי החומל והדרכים לעבוד עם המעגלים לוויסות רגשי על עצמנו ובקליניקה ותרגולים נוספים.  נעסוק במושג  חמלה עצמית, ובקשר שבין חמלה עצמית לחמלה לאחרים ולסביבה, וכיצד חמלה קשורה להתפתחות נפשית. נלמד את החיבור שבין הטיפול ממוקד חמלה ובין תיאוריית ההתקשרות של ג'ון בולבי, החשיבה של וילפרד ביון, בייחוד "ביון המאוחר", והפסיכותרפיה של וויניקוט. נתנסה בחמלה מתוך החוויה הגופנית מתוך הבודו (Budo) ובתרגילים זוגיים ואישיים של תנועה וחיבור לגוף מתוך הבודותרפיה והניה. תרגולים אלו מאפשרים פיתוח Embodiment  של חוויית החמלה דרך הגוף והרגש והנם אפקטיביים ביותר ליצירת שינוי, תנועה ותובנה בטיפול.

מפגש שלישי:

המפגש השלישי ימשיך את ההעמקה וההתנסויות החווייתיות בתרגולים המרכזיים של ה- CFT. נכיר את הרעיונות הקשורים ל"מוח המתעתע" ו"הדרמה של המוח האנושי". נעסוק במושג התודעה המבולבלת הפוגעת בנו והתודעה האסופה, היציבה והמשוחררת התומכת בנו. נתחבר להבנת התודעה מתוך ה- CFT ומתוך הזן בודהיזם. כמו כן, נעסוק בחיבור ה- CFT למרחבי הטיפול והסיוע בעזרת תרגול, שיח ודוגמאות.

נסיים בשאלות ושיח לסיכום הסדנה

יתכנו שינויים בתוכנית הלימוד, בהתאם לקצב ולצרכי הקבוצה

תעודה:

 למסיימים תינתן תעודת השתתפות מטעם "מרכז בודותרפיה"

 

על המנחים:

גבו וייס – תלמיד דרך הזן והקראטה, פסיכותרפיסט ומטפל זוגי ומשפחתי ומדריך מוסמך, מכשיר ומדריך מטפלים בפסיכותרפיה הזן בודהיסטית, בטיפול ממוקד חמלה ובודותרפיה. מאמן קראטה מסורתי, ומוביל את "הסנגהא בחורשה" לתרגול זן בודהיזם בטבע. מרצה בתכנית לטיפול מיני באונ' בר אילן,  ובתכנית לפסיכותרפיה מבוססת מיינדפולנס של העמותה לחינוך קשוב ואכפתי ואוניברסיטת בר אילן. לעוד  https://www.gaboweis.com

 

נורית ירמיה – פרופ' לפסיכולוגיה קלינית והתפתחותית, פסיכולוגית קלינית מומחית, מטפלת בילדים ובהורים, לומדת בודהיזם ולומדת ומנחה קבוצות במיינדפולנס ובחמלה לקהל הרחב,  לאנשי מקצוע, לצוותים חינוכיים ולהורים.  לעוד https://www.nurityirmiya.com/

לפרטים ורישום, מלאו את טופס הרישום למטה, או שלחו ווטסאפ לגבו ב- 052-3775948 או לנורית ב- 054-5814294

 
 
 
טופס רישום לסדנא

תודה, אצור קשר להמשך תהליך

רישם לסדנא
bottom of page