top of page

תכנית הלימודים השנתית של מרכז בודותרפיה
תשפ"ד 2023-2024

פלייר למפגש פתוח בחורשה 23 ליוני.png

מפגש היכרות פתוח 
שישי 23/6 ב"חורשה"

 

פלייר לימודי בודותרפיה תשפד 2023-2034.png
whatsapp-icon-logo-vector.png
רישם לסדנא

 

קורס שנתי להעצמה אישית ומקצועית למטפלים

הבודותרפיה הנה האינטגרציה שבין טיפול ממוקד חמלה (CFT), "דרך הלוחם השלו" (BUDO), זן בודהיזם במרחב הטיפולי והתמקדות בגוף ובתנועה

 

תאריך פתיחה: 12 אוקטובר 2023

 

רקע

בודותרפיה הנה גישה טיפולית המשלבת את החוכמה וההבנה הגופנית-תנועתית של אמנויות הלחימה, הפסיכולוגיה הבודהיסטית, והטיפול ממוקד חמלה (CFT). חיבור זה יוצר גישה אורגנית ואפקטיבית, המסייעת למטפלים במפגש עם טיפולים קשים, תקיעויות, ומפגש עם סערות במרחבים המורכבים של עולם הריפוי והסיוע.

לאמנויות הלחימה המסורתיות, לטיפול הנפשי ולמקצועות הסיוע מטרות משותפות, אליהן ניתן להגיע בדרכים שונות. המטרה באמנות הלחימה המסורתית הנה היכרות והתמודדות עם 'האויבים הפנימיים' הנמצאים בתוך כל אחד מאתנו, חוסמים את התפתחותנו, פוגעים בשמחה, בקשרים הבין אישיים, ביכולת לפתח קשרי אהבה ולממש את עצמנו. גם באמנויות הלחימה וגם במקצועות הסיוע, אנו מתמודדים עם פחדים וחרדות, ערך עצמי ובטחון עצמי נמוכים, הימנעויות, וקשיים חברתיים ותפקודיים. כל אלו פוגעים  באיכות חיינו וביכולתנו לממש את עצמנו. הבנה זו נתמכת בניסיון רב, וגוף מחקר וכתיבה מקצועית ענפים, המתפתחים בעולם החל משנות התשעים של המאה הקודמת, בהם נעמיק במסגרת הקורס.

בעידן בו אנו רואים יותר ויותר את הפסיכותרפיה כעוסקת ביחידה 'גופנפש', אמנויות הלחימה המסורתיות מציעות תהליך גופני-נפשי אשר מטרתו הנה פיתוחן של איכויות החמלה – אומץ לב, עוצמה פנימית שלווה, Wisdom, Caring, עיניים טובות, רוך ולב חם. במילותיו של פונקושי, מייסד הקראטה, ההולך בדרך הלוחם אינו עוסק בניצחון או הפסד בקרב, אלא בהתפתחות האופי של המתאמן, וחיזוק איכות פנימית של שלווה–אמיצה וכנות במפגש עם המציאות והאתגרים שהיא מעמידה בפנינו.

עוד מימי הסמוראים ביפן, דרך הלוחם, נטועה עמוק בעולם הזן בודהיזם, ובכוחות המרפאים של ההתבוננות והתרגול הבודהיסטי בחיינו. בתכנית הלימוד, נכנס לעומקן של ההמשגות והרעיונות המרכזיים מתוך החשיבה הזן בודהיסטית, נתרגל מדיטציה בישיבה ובתנועה, ונתחבר לכוח המרפא של המיינדפולנס, החמלה, תפיסת הריקות, אי אחיזה והצמדות, תפיסת העצמי בזן וכדומה.

 

לסיכום, הבודותרפיה מאפשרת חקירה כנה, אמיצה ומעמיקה של יחסים וקשרים דרך המפגש עם גוף, תנועה במרחב ורגשות בתוך היחסים הן עם אחרים משמעותיים והן עם עצמנו. דרך הלוחם-השלו, עוסקת בהבנה העמוקה שבתוך כל אחד ואחת מאתנו יש איכויות של צל, שדים או התקפות (למשל דרך שיחזורים, השלכות, מחשבות או רגשות קשים) עמם קשה לנו להתמודד, ופעמים רבות אנו מרגישים מובסים, מיואשים, מוצפים או מבוהלים אל מול התקפות אלו. תהליכי ה- Embodiment של איכויות החמלה בתוך מצבים אלו, מאפשרים פיתוח של יכולת הולכת וגדלה לנהל מצבים אלו ברוך, בחוכמה, בקבלה ובאופן יעיל ומייטיב. בכך, נסיים את מעגל "הקרבות" המכאיבים והמשתחזרים שוב ושוב בחיינו ובחיי מטופלינו, בדיוק כמו אותו אמן לחימה מיתולוגי הפועל למען החזרת השלום, ההרמוניה והחמלה. 

את הקורס ילמד גבו וייס

פסיכותרפיסט ומטפל זוגי ומשפחתי מוסמך – מדריך, מטפל מיני מוסמך – מדריך, חבר באיגוד הישראלי לפסיכותרפיה פסיכואנליטית, ממובילי הטיפול ממוקד חמלה (CFT) בארץ.

עוסק שנים בהוראה ובהכשרת מטפלים בתכנית לטיפול מיני ובתכנית לתרפיה מבוססת מיינדפולנס באוניברסיטת בר אילן. מפתח גישת ה"בודותרפיה", מחבר הספר "בודותרפיה: היסודות המרפאים של אמנויות הלחימה" ומאמרים נוספים בתחום.

גבו הנו ראש דוג'ו נצר סרני לקראטה "שוטוקאן", וראש "הסנגהא בחורשה" לתרגול זן בודהיסטי.

 

מטרת תכנית הלימודים

 • לקדם העצמה וצמיחה אישית ומקצועית לאנשי טיפול ממגוון רחב של מקצועות.

 • לפתח את היכולת של מטפלים/ות ואנשי סיוע, ממגוון מקצועות, לשלב את הרעיונות והפרקטיקות של הבודותרפיה והפסיכולוגיה הבודהיסטית במרחב הסיוע בו הם פועלים.

 • להעמיק בהבנת החיבור שבין דרך הלוחם השלו, ובין הפסיכולוגיה הבודהיסטית, וכוחות החמלה והמיינדפולנס.

 

אוכלוסיית היעד וקבלה

 • מגוון מקצועות הטיפול והסיוע: תרפיסטים, עובדות סוציאליות, פסיכולוגים, מטפלות בהבעה ויצירה, מטפלים בתנועה, פסיכותרפיסטיות, מטפלות משפחתיות וזוגיות, פסיכותרפיה גופנית, אנשי חינוך העובדים עם אוכלוסיות מיוחדות, יועצות חינוכיות, בוגרי תכניות מיינדפולנס, התמקדות, בוגרות תכניות גוף-נפש, מאמנות, בוגרי לימודים בתרפיות באמצעות אמנויות לחימה, NLP וכדומה.

 • בעלות ובעלי זיקה לתחום אמנויות הלחימה ו/או נכונות להכיר מקרוב עולם זה.

 • בעלות ובעלי זיקה לעולם הזן בודהיזם, המיינדפולנס והחמלה ו/או נכונות להכיר מקרוב עולם זה.

 • נכונות לקחת חלק מקבוצה וכניסה לתהליך משמעותי דרך החוויה, ההתנסות האישית התרגול והשיתוף בקבוצה.

 • הקבלה מותנת בראיון אישי.

 

היקף תכנית הלימוד

108 שעות לימוד אקדמיות.

18 מפגשים, אחת לשבועיים, בימי חמישי בשעות 9:00 עד 14:30 ב"חורשה" בנצר סרני.

 

בתאריכים (* בתאום עם הקבוצה, יתכנו שינויים בתאריכי הלימוד לאורך השנה):

12/10/2023

26/10

9/11

23/11

7/12

21/12

4/1/2024

18/1

1/2

15/2

29/2

14/3

28/3

11/4

2/5

16/5

30/5

13/6

 

תעודה

בסוף שנת הלימודים תוענק תעודה על סיום הקורס מטעם מרכז בודותרפיה.

 

עלות שנת הלימודים:

 • עלות ברישום מוקדם, לפני ה- 1/7/2023 הנה 6500 ₪ (יש להעביר דמי רישום ותשלום ראשון בסך 1625 ש"ח עד ל 1/7)

 • עלות לאחר ה- 1/7/2023 הנה 7000 ₪ (יש להעביר תשלום ראשון בסך 1750 ש"ח לחשבון הבנק)

 • לתלמידי תכניות קודמות של "מרכז בודותרפיה" תינתן הנחה נוספת.

פתיחה

 •  התכנית תפתח כמתוכנן !!!

טופס רישום לסדנא

תודה, כעת נותר להעביר תשלום ראשון

bottom of page